SPECIÁLNÍ PEDAGOG

V naší škole působí školní speciální pedagog. Vykonává samostatnou poradenskou činnost, která není přímou vzdělávací činností školy. Jedná se o komplexní službu žákům, jejich rodičům a pedagogům, která vychází ze standardních činností vymezených ve vyhlášce č. 72/2005 Sb., o poskytování poradenských služeb ve školách a školských poradenských zařízeních, ve znění pozdějších předpisů.

Školní speciální pedagog vykonává činnosti zaměřené na odbornou podporu žáků se speciálními vzdělávacími potřebami a všech ostatních žáků, kteří potřebují speciálně pedagogickou podporu a péči založenou na krátkodobých či dlouhodobých podpůrných opatřeních. O svých činnostech vede písemnou dokumentaci v souladu s předpisy v oblasti ochrany osobních údajů.

V rámci metodické pomoci pedagogům se podílí na vytváření podmínek k maximálnímu využití potenciálu dítěte a pro snížení školní neúspěšnosti. Za tímto účelem realizuje konzultace a metodická setkání s pedagogy, může být též přítomen ve vyučovacích hodinách.

Nedílnou součástí práce školního speciálního pedagoga je i individuální podpora konkrétním žákům, v takovém případě se služba realizuje vždy s písemným informovaným souhlasem zákonného zástupce.

O konzultaci se školním speciálním pedagogem mohou požádat i rodiče.

• Konzultace a poradenství pro žáky, rodiče a učitele v oblasti speciálních vzdělávacích potřeb žáků, koordinace a vedení asistentů pedagoga ve škole
  • Vyhledávání žáků se speciálními vzdělávacími potřebami, vytyčení hlavních problémů žáka a zařazení do speciálně pedagogické péče
  • Individuální i skupinová speciálně pedagogická péče o žáky se speciálními vzdělávacími potřebami, speciálně pedagogické vzdělávací činnosti, činnosti reedukační, kompenzační, stimulační
  • Spolupráce a intervenční podpora při tvorbě individuálních vzdělávacích plánů a plánů pedagogické podpory
  • Úprava školního prostředí, zajištění speciálních pomůcek a didaktických materiálů
  • Kooperace se školskými poradenskými zařízeními a s dalšími institucemi a odbornými pracovníky ve prospěch žáka se speciálními vzdělávacími potřebami
  • Zajišťování dokumentace případů v souladu s předpisy o ochraně osobních údajů

Mgr. Svatava Dvořáková

konzultace: kdykoli po domluvě
E-mail: dvorakova.svatava@zsamsbohuslavice.cz

SPECIÁLNÍ PEDAGOG

O konzultaci se školním speciálním pedagogem mohou požádat i rodiče.

• Zajišťování dokumentace případů v souladu s předpisy o ochraně osobních údajů

Mgr. Svatava Dvořáková